Teknologji

Ipeshkvia e Kosovës i del në mbrojtje mësueses me shami

Prindërit e nxënësve të shkollës fillore “ Visar Krasniqi” në Drenoc të Malishevës, ditë më parë kërkuan përjashtimin nga puna të arsimtares së matematikës Fatmire Bujupit, vetëm pse kjo e fundit bartë shami.

Lexo me teper

Përkrahje e fortë për mësuesen me shami

Mësimdhënësja e matematikës Fatmire Bujupi, e cila u përballë më një situatë aspak të këndshme për shkak të mbulesës së saj dhe e cila mori kritika nga prindërit dhe nxënësit e shkollës fillore “Visar Krasniqi” në Drenoc të Malishevës, ka gjetur përkrahjen nga sociolog, analist dhe një jesë e madhe e qytetarëve të vendit të cilët po e konsiderojnë të padrejtë dhe gabim mendimin e këtyre prindërve, pasi një arsimtare e tillë e cila thjesht kryen punën e saj me vullnet dhe mban shami në kokë, nuk mund të shfaq anë negative tek një nxënës.

Lexo me teper

Shamia po i nxjerr probleme mësimdhënëses së matematikës

Sot pasdite prindërit e nxënësve të shkollës fillore “Visar Krasniqi” në fshatin Drenoc të Malishevës janë mbledhur në sallën e asrimtarëve të këtij institcioni shkollor për të diskutuar për problemin që e kanë me mësimdhënësen e matematikës.

Lexo me teper

Nxënësit e xhamisë “Habib Habibi” në Ferizaj, përfundojnë leximin e Kur’anit

Ditën e enjte, pas namazit të drekës, në xhaminë “Habib Habibi” të Ferizajt, u mbajt ceremonia e Duasë së Hatmes me rastin e përfundimit të leximit të plotë të Kur’anit të Madhëruar nga nxënësit e kësaj xhamie.

Lexo me teper

Skënder Hyseni: Feja islame është fe e mire, predikon paqe

Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni në Konferencën Ndërkombëtare Kundër Ekstremizmit të Dhunshëm, të organizuar nga kjo ministri ka folur edhe rreth fesë islame.

Lexo me teper

Nga aksidenti i rëndë në Lipjan, humbë jetën hoxhë Riad Emini

Nga aksidenti i mbrëmshëm në fshatin Gracë të Lipjanit humbi jetën hoxhë Riad Emini bashkë me motrën e tij Gentiana Emini.

Lexo me teper

Vijojnë aktivitetet nga fusha e motivimit në Medresenë e Gjilanit

Në medresenë e Gjilanit, të martën, më 18 tetor, u zhvillua edicioni i tretë i konferencës Akademia për Etikë dhe Motivim.

Lexo me teper

Në fshatin Nasal të Gjilanit vihet gurthemeli i xhamisë

Sot, në praninë e një numri të madh të besimtarëve musliman, përfaqësuesve të Bashkësisë Islame të Kosovë, kryeimamit Sabri ef Bajgora me bashkëpunëtorë, kryetarit dhe anëtarëve të Këshillit të Bashkësisë Islame në Gjilan, përfaqësuesve të Kuvendit Komunal, përfaqësuesve të Shoqatës PHF si donator të këtij projekti, u vendos gurthemeli i xhamisë së re në fshatin Nasalë të Komunës së Gjilanit

Lexo me teper

I vihet gurëthemeli Xhamisë së Madhe në Podujevë

Lagjja Merqezi në Podujevë do të bëhet me Xhami. Kjo falë iniciativës së banorëve të kësaj lagjeje me në krye imam Imer Hajdinin të cilët kanë blerë tokë dhe e kanë dhuruar atë për ndërtimin e kësaj Xhamie, shkruan Llapi.info.

Në një ceremoni në të cilën morën pjesë Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërrnava, Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame në Podujevë, Bekim Jashari, Nënkryetari i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Fushë Kosovës, Pajazit Tërrnava, Kryeimami i Këshillit të Bashkësisë Islame në Lipjan, Burim Arifi si dhe përfaqësues të Policisë së Kosovës, imamë e xhematlinjë është përuruar gurëthemeli i Xhamisë së Madhe në Podujevë.
Me rastin e vënies së gurëthemelit të kësaj Xhamie Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërrnava tha se i përgëzoj qytetarët për iniciativën e marrë dhe se ndërtimi i kësaj Xhamie është i një rëndësie të veçantë veçmas për edukimin e fëmijëve në këtë komunë.
“Kjo Xhami do të ndikoj edhe më shumë që të edukohen mirë që të jenë një gjeneratë e cila do të jap një kontribut për këtë fe për këtë atdhe për këtë vatan për këta vëllezër e motra të cilët i madhi Zot ka dashtë e i ka krijuar dhe jetojnë e veprojnë në këtë nën qiell dhe i përkasin besimit islam në shumicë absolute këtu në republikën tonë. Me këtë rast e lus Allahun xh.sh. që të gjithë ata të cilët kanë dhënë kontribut çfarëdo lloji çoftë ai në sigurimin e këtij trualli në mundësinë e nisjes së punës në këtë truall që i madhi Zot t’i shpërblej me të mirat e tij në këtë dhe botën tjetër”, tha ai.
Ndërsa, Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame në Podujevë, Bekim Jashari, duke uruar për vënien e gurëthemelit tha se edhe pse me një buxhet mjaftë simbolik për ndërtimin e kësaj xhamie ne do të vazhdojmë që të mbajmë premtimet tona dhe se do të shkojmë konform ligjeve për ndërtimin e kësaj Xhamie.
“Gjithçka kemi shkuar në formën legale çka edhe kërkojnë institucionet tona me leje ndërtimore që kemi marrë nga Kuvendi Komunal. Ne nuk kemi dashur të fillojmë punime edhe pse ka qenë mundësia që të vëmë gurëthemel edhe më parë por dëshirojmë që të respektojmë se fundja është edhe detyrim që të respektojmë institucionet e tona” tha Jashari, duke shtuar se fillimi i këtyre punimeve do të bëhet me një shumë jashtëzakonisht simbolike në këtë vend por me dëshirën që të kenë mbështetës në këtë drejtim.
Me këtë rast edhe Nënkryetari i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari tha se ndihet i privilegjuar me fillimin e ndërtimit kësaj Xhamie.
“Po e nisim një shtëpi që ne i themi shtëpi e Zotit ashtu edhe është edhe shtëpi e gjithë xhematlinjëve që do të vinë këtu për të kryer jo vetëm namazin e xhumasë por edhe ritet tjera fetare. Unë ndihem dy herë i privilegjuar. Njëherësh që mu dha rasti të jem edhe në inaugurimin e kësaj xhamie por edhe në cilësinë e banuesit të kësaj lagjeje” tha ai.
Kjo Xhami do të ndërtohet duke u bazuar në modelin e një Xhamie në Fushë Kosovë e cila do të jetë me kat përdhes me një sipërfaqe 19 me 17 metra.

Lexo me teper

Bashkësitë fetare të Kosovës duan kthimin e pronave (Video)

Bashkësia Islame e Kosovës dhe Kisha Katolike kanë një numër të konsiderueshëm të pronave që u janë marrë nën sisteme të ndryshme të okupimit e të cilat nuk i janë kthyer asnjëherë, njofton gazetatribuna.

Përfaqësues të të dy institucioneve fetare në vend, po kërkojnë që Qeveria të marrë parasysh kërkesat e tyre dhe të fusë kthimin e pronave fetare në projektligjin e ri për liritë fetare në vend.
Vedat Sahiti nga BIK dhe Don Lush Gjergji nga Kisha Katolike e Kosovës kanë insistuar se duhet diskutuar kthimi i pronave të nacionalizuara e që më parë u kanë takuar qoftë Bashkësisë Islame e qoftë Kishës Katolike.
Ai ka shtuar se kanë mjaft mirëkuptim në këtë aspekt, pasi që nuk po i kërkojnë ato prona që janë tjetërsuar, por ato që u takojnë.

Lexo me teper