Mrekullitë e krijimit të Allahut: Pse arrat janë ushqim ideal për trurin dhe zemrën?

Arsyeja qëndron në përbërjen e pasur ushqyese të këtij fruti arror. Çdo frut arror është i mirë për shëndetin, por në krahasim me arrorët tjerë, arrat përmbajnë dy herë më shumë antioksidantë. Arra është një burim i mrekullueshëm i lëndëve ushqyese të vlefshme. Ai përmban antioksidantë, acide yndyrore cilësore, hekur, kalcium, magnez, fosfor, zink, mangan, selen, vitamina B, E dhe K. Vetëm 30 gramë arra në ditë mund të përmirësojnë ndjeshëm shëndetin tuaj, sepse trupi ynë furnizohet me 90%. doza ditore e acidit yndyror cilësor.
Vetëm një grusht arra në ditë na siguron proteina, fibra bimore, acide yndyrore omega-3 dhe antioksidantë. Ajo sasi e arrave (që korrespondon me një të katërtën e filxhanit) mund të jetë një burim i rëndësishëm proteinash për vegjetarianët, sepse përmban tetë gram. Specifikë e arrave është se ato janë veçanërisht të pasura me acide alfa-linolenic (ALA), të cilat konsiderohen të mira për qetësimin e aritmive kardiake. Arra përmban gjithashtu vitaminë E në një formë të rrallë të gama-tokoferol, shumë e dobishme për shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut. Kjo është arsyeja pse konsumimi i rregullt i arrave ndihmon në ruajtjen e kalueshmërisë së arterieve dhe kontribuon në uljen e niveleve të kolesterolit të keq dhe rritjen e kolesterolit të mirë në gjak. Duhet thënë gjithashtu se arrat kanë përqindjen më të lartë të antioksidantëve nga të gjitha frutat arrore.
Konsumimi i rregullt i arrave ul ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Arrat përmbajnë sasi të mëdha të acidit alfa-linolenik. Është një lloj acidi yndyror omega-3 që gjendet vetëm në bimë dhe luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të zemrës. Acidi alfa-linolenik mbron nga inflamacioni dhe kalcifikimi i enëve të gjakut, ul rrezikun e sulmit në zemër dhe normalizon presionin e gjakut. Është i rëndësishëm për aftësitë njohëse dhe zhvillimin normal të organizmit. Sipas një studimi të publikuar në American Journal of Clinical Nutrition, ngrënia e arrave ul kolesterolin LDL dhe rrit nivelin e kolesterolit të mirë. Sasitë e larta të acideve yndyrore omega-3 në arra e bëjnë atë një ushqim të shkëlqyer për trurin. Mungesa e tyre mund të ndikojë negativisht në funksionimin e duhur të trurit.
Një studim në Universitetin Purdue zbuloi se fëmijët me konsum të pamjaftueshëm të acideve yndyrore omega-3 kanë vështirësi në sjellje dhe në të mësuar. Arrat gjithashtu ndihmojnë në uljen e simptomave të depresionit, hiperaktivitetit dhe sëmundjes së Alzheimerit. “Arra dhe vaji i saj ndihmojnë në uljen e niveleve të stresit dhe zvogëlojnë presionin e lartë të gjakut të shkaktuar nga stresi”, raportoi Journal of the American College of Nutrition. Acidet yndyrore omega-3 në arra kanë një efekt anti-inflamator, i cili redukton rrezikun e sëmundjeve vaskulare, sulmit në zemër dhe goditjes në tru, hipertensionit, kancerit të zorrëve, prostatës dhe kancerit të gjirit.
Të gjitha këto janë arsyet pse arrat janë një ushqim ideal për zemrën dhe trurin.


Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!

Video

Pak, por e vazhdueshme