Shëndetësi

Gjate viteve te suksesit te dietave me kalori te pakta, patatet dolen nga moda , nje fatkeqsi sepse patatet jane te pasura me vitamina B, C kalium, fiber, disa proteina dhe shume karbohidrate komplekse.

Pagjumësia shpesh herë kurohet me medikamente të fuqishme, në mënyrë që njerëzit që vuajnë të fitojnë një gjumë të qetë.

Nje brez i tere i joni eshte rritur te besoje se spinaqi ka hekur, disa akoma besojne se fletet jeshile “te bejne te forte si hekuri”. Sa e vertete eshte kjo gje? Le te shohim faktet dhe perallat mbi spinaqin.

Archives of Internal Medicine – analizon nje studim te bere gjate viteve 90-të me 161.000 gra te moshave 50-69 vjeç gjate nje periudhe 8 vjeçare.

Gratë që konsumojnë shumë vaj ulliri në ushqimet e tyre janë më pak të rrezikuara nga kanceri i gjirit.

Personi që pi duhan dëmtohet si nga toksina që thith ashtu dhe nga toksina e tymit që nxjerr, të cilën e thith përsëri nëpërmjet ajrit.

Lista e super-frutave mund të zgjerohet edhe me një anëtar, që do të mund të qëndronte krahas portokallit dhe grupit të frutave kokërore (manaferra, boronica, dredhëzat etj.).

Ekstraktet e kungullit mund të ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave insulinë prodhuese nga tipi I i diabetit.

Konsumimi i lëngut të rrushit të zi pakëson humbjen e kujtesës madje ndihmon në përforcimin e saj, është konkluzioni më i fundit i shkencëtarëve lidhur me kujtesën.

Molla mund të konsiderohet më tepër se një ilaç për vitalitetin e trupit të njeriut.

Pothuajse secili njeri e di se duhani është i dëmshëm për shëndetin e njeriut, madje se qon edhe në vdekje.

Shkencëtarët amerikanë thonë se konsumimi më i shpeshtë i hudhrës çon deri te dobësimi i proceseve të cilat janë të lidhura me zhvillimin e karcinomës.

Sipas analizës së bërë nga Instituti Kombëtar i Teknologjisë Laserike në Kajro të Egjiptit, sexhdeja (përkulja) ndaj Allahut mbron njeriun nga kanceri.

Portokalli...

Antibiotik natyral, antiviral, anti-inflamator, antimykotik, antibaktrial, antioksidant, imunostimulant, antiseptik, antiparazitar etj. Këto dhe veti të tjera ka propolisi, ky produkt i pafundmë i kosheres.

Kumbulla e butë e cila përfshin disa varietete të ndryshme është një pemë e njohur për vendin tonë.