Lajme nga Bota

Autoritetet saudite edhe më tej i ndalojnë restorantet që të shërbejnë ushqim gjatë orëve të agjërimit të Ramazanit.

Lojtari i Arsenalit dhe i Kombëtares së Ganës, Thomas Partey raportohet se është konvertuar në Islam.

OKB-ja ka miratuar një rezolutë të propozuar nga Organizata e Bashkëpunimit Islamik dhe Pakistani për të caktuar 15 Marsin Ditën Ndërkombëtare për Luftimin e Islamofobisë.

Gjatë përgatitjeve për pritjen e Ramazanit, Kryesia e Përgjithshme për Çështjet e dy xhamive të shenjta njoftoi se organizimiet e iftareve masive do të lejohen të mbahen në Mesxhid Al-Haram pas një pezullimi dy vjeçar për shkak të pandemisë COVID-19.

Said Ismailov, myftiu i komunitetit mysliman në Ukrainë (Umma), dënoi mbështetjen e myftinjve rusë për agresionin e Putinit.

Më shumë se 30 dijetarë myslimanë do të jenë të disponueshëm gjatë gjithë kohës në Mesxhid Al-Haram, në Mekë, për t'iu përgjigjur pyetjeve të besimtarëve në lidhje me kryerjen e saktë të ritualeve të Umres

Anëtari i kryesisë së Komunitetit Musliman Shqiptar në Zvicër, njëherit edhe Imam i Xhamisë Mekka në Schaffhausen, Nimetullah ef. Veseli, me ftesë të Organizatës per dialog ndërfetar, mori pjesë në lutjet e paqes, me moton “Së bashku për paqe!”

Ministria Saudite e Çështjeve Islame, e përfaqësuar nga Sekretariati i Përgjithshëm për Ekspozita dhe Konferenca, së fundmi përuroi Ekspozitën e Kur'anit të Shenjtë në Mekë.

Ministria e Haxhit dhe Umres e Arabisë Saudite ka konfirmuar se më shumë se një milion besimtarë kanë falur namazin e xhumasë në Xhaminë e Madhe në Mekë pas heqjes së kufizimeve të Covid-19.

Unioni i Komuniteteve Islame të Italisë u ka kërkuar komuniteteve myslimane në vend dhe në mbarë Evropën që “të hapin dyert e qendrave të tyre në mënyrë që të mund të jenë strehë e sigurt për ata që ikin nga lufta në Ukrainë”.

Familjet myslimane në Ukrainë po përpiqen të mbështesin njëra-tjetrën me të gjitha mjetet e mundshme, në mënyrë që të zbusin tragjeditë e luftës dhe refugjatët me të cilat po përballen

Ministria saudite ka hequr kufizimin për marrjen e vaksinës COVID-19 për të hyrë në dy xhamitë e shenjta, Mesxhid al-Haram dhe Mesxhid an-Nabawi.

Gjatë Ramazanit namazi i teravive do të falet me pjesëmarrje të plotë të besimtarëve në xhamitë e shenjta Mesxhid al-Haram dhe Mesxhid an Nebawi

Rregullat e reja të Indonezisë që rregullojnë përdorimin e altoparlantëve për më shumë se 600 000 xhami të regjistruara, duket se kanë ndezur polemika në vendin me popullsinë më të madhe myslimane në botë.

Legjenda e futbollit holandez Clarence Seedorf ka njoftuar se është konvertuar në Islam. Ka qenë vetë ish-futbollisti që ka njoftuar këtë ndryshim në llogarinë e tij në Instagram.

Siç raporton Saudi Gazette, me afrimin e muajit të Ramazanit, aplikacioni Tawakkalna do të fillojë të hapë derën për njerëzit që duan të rezervojnë kohën për kryerjen e Umres gjatë muajit të shenjtë.

Fëmijët kthehen pasi Arabia Saudite heq kërkesat e moshës, përveç foshnjave për të hyrë në xhamitë e shenjta.

Gazeta Saudite raportoi se Ministria Saudite e Haxhit dhe Umres ka njoftuar se ka anuluar vizën e pritjes së Umres. Ministria tha se çdo zhvillim do të njoftohet përmes kanaleve të tyre zyrtare.

Medina në Arabinë Saudite është qyteti më i sigurt në botë për gratë që udhëtojnë vetëm. Studimi u krye nga InsureMyTrip, një uebsajt kryesor i sigurimit të udhëtimit.

Mbretëria e Arabisë Saudite ka njoftuar se pelegrinëve të veshur me pantallona të shkurtra u ndalohet hyrja në dy xhamitë e shenjta, Mesxhid al-Haram në Mekë dhe Mesxhid Al Nabawi në Medine.