Hakim Ziyech dhuroi të gjitha të ardhurat e tij prej 262,000 £ në Kupën e Botës për të varfërit në MarokYlli i Marokut, Hakim Ziyech thuhet se ka dhuruar bonusin e tij për bamirësi pas paraqitjes së tij të bujshme në Kupën e Botës FIFA 2022 në Katar.
Si skuadra e parë afrikane që arriti në gjysmëfinale në shfaqjen botërore në Katar, anësori ishte vendimtar për suksesin e kombëtarës së Marokut.
Skuadra e Afrikës së Veriut, humbi ndaj Francës 2-0 mbrëmjen e së mërkurës, duke i dhënë fund ëndrrës së tyre për të kaluar në finale të Kupës së Botës.
Sipas Ziyech, i cili u thirr për herë të parë në ekipin kombëtar në vitin 2015, të gjitha paratë e tij të bonusit u dhuruan për bamirësi dhe anëtarëve të stafit të ekipit të tij.
Sipas gazetarit Khaled Beydoun, 29-vjeçari gjithmonë ka dhuruar para për bamirësi, dhe këtë e ka bërë sërish. Sipas raporteve të mëtejshme, ish-ylli i Ajax-it do të fitojë 262,000 £ nga përparimi i Marokut në gjysmëfinalet e Kupës së Botës dhe do t'i dhurojë të gjitha paratë për njerëzit e varfër në vendin e tij të lindjes. Përveç kësaj, ai thuhet se ka dhuruar para për klubet amatore të futbollit dhe spitalet në Marok.