Lajme nga Bota

Zyrtarët e Arabisë Saudite kanë ashpërsuar rregulloret për pelegrinët në Mekë dhe Medine duke nxjerrë udhëzimet e reja për Haxh dhe Umre

Modelja palestinezo-amerikane Bella Hadid kohët e fundit foli gjerësisht për gratë që mbajnë hixhab dhe kundër islamofobisë

Në Olten të Zvicrës, u mbajtë mbledhja e parë konstituive e kryesisë së re të Komunitetit Musliman Shqiptar në Zvicër.

Të gjithë pelegrinëve të Umres që mbërrijnë në Arabinë Saudite do t'u kërkohet të paraqesin një raport negativ të testit PCR

Rabini izraelit Israel Elbom u ndodh në Turqi, më saktë në Stamboll gjatë reshjeve të dendura të borës këtë javë, por u ndihmua nga xhandarmëria lokale, pas së cilës ai gjeti strehim në një nga xhamitë e qytetit gjigand turk.

Shoqatat islamike të Amerikës Latine ditë më parë u mblodhën në qytetin brazilian Sao Paulo që të nënshkruajnë një marrëveshje për krijimin e Universitetit Islamik të Amerikës Latine dhe Karaibeve.

Muzeu Salar Jung në Hyderabad, në Indinë jugore, po konsolidon artefaktet e tij islame në një galeri të dedikuar, me një ndryshim të mënyrën sesi janë organizuar koleksionet e tij të gjera.

Autoritetet belge kanë ndryshuar një dispozitë të diskutueshme të ligjit që ndalonte gratë e mbuluara të hynin në gjykatat e vendit.

Aidia Studio me qendër në Londër do të ndërtoi një xhami, që është projektuar të jetë një "arketip thelbësor i arkitekturës islame".
Xhamia ndodhet në skajin verior të qytetit të Preston.

Xhamia e Madhe në qytetin e shenjtë mysliman të Mekës është kthyer në funksionim me kapacitet të plotë,

Që nga dita e rihapjes për ceremonitë fetare më 24 korrik 2020, pas 86 vitesh, xhamia Hagia Sophia në Stamboll është vizituar nga më shumë se 3.5 milion njerëz.

Müberra Öztürk është gruaja e parë me hixhab që diplomohet në Akademinë Ushtarake Turke, pasi mori diplomën e saj në një ceremoni në Stamboll

Arabia Saudite njoftoi se duke filluar nga e hëna, aplikimet për besimtarët muslimanë që dëshirojnë të kryejnë Umren nga jashtë do të lejohen dhe se dy milionë kërkesa do të pranohen çdo muaj

Arabia Saudite njoftoi se për shkak të pandemisë së koronavirusit (COVID-19), këtë vetëm 60 mijë njerëz nga vendi do të pranohen për Haxh dhe asnjë nga jashtë.

Në prag të Bajramit, hapet xhamia e cila kushtoi miliona euro në Zvicër nga shqiptarët.

Qendra Islame Shqiptare “Tulipan”, do t’i shërbejë shqiptarëve të Zvicrës.

Mbajtja e simboleve dhe veshjeve fetare në publik, është një temë e nxehtë në Francë, një shtet laik por që është edhe vendi me komunitetin më të madh mysliman në Europë

Gratë muslimane të veshura me shami në qytetin Newark, New Jersey, tani do të jenë në gjendje të punojnë si gra police.

Ky kanton përafërsisht numëron diku te 70 mijë musliman, në mesin e të cilëve komuniteti më i madh është shqipëtarë

Pogba agjëron çdo ditë të Ramazanit, dhe kështu ishte dje